Väčšinou sa človek spamätá, až keď nastane vážny problém. Potom začne premýšľať, čo by bolo keby…ako by to zmenil, keby mohol. A tak si človek na nejakú dobu vstúpi do svedomia, aby sa veci dali do poriadku.
Avšak nie je to preto, žeby sa chcel z hĺbky svojho vnútra skutočne zmeniť, ale zo strachu, že by sa veci totálne pokazili.
Takáto zmena len málokomu vydrží. A po nejakej dobe sa človek vráti k pôvodnému vzoru správania sa. Ak sa človek naozaj chce zmeniť, potom je veľmi dobrým pomocníkom introspekcia.
Čo je to introspekcia?
Introspekcia je skúmanie Vašich rozhodovaní a správania sa. Vďaka introspekcii sa stanete vedomejšími. Ak budete pravidelne precvičovať introspekciu získate nadhľad nad rôznymi situáciami a prirodzeným spôsobom začnete meniť svoju osobnosť.
Samozrejme, že sa tak nestane zo dňa na deň. Preto ak sa chcete zmeniť prirodzeným spôsobom (a nie umelým spôsobom, pri ktorom vám vydrží zmena možno 2 mesiace), je potrebné cvičiť introspekciu pravidelne.
Introspekciu je najlepšie vykonávať večer, ale nie je to podmienka. Môžete ju robiť aj kedykoľvek počas dňa. Jediná podmienka introspekcie je, aby ste boli úprimní.
A teraz príklad:
Začnite tým, ako ste sa ráno zobudili, ako ste vstali, kam ste následne išli, čo ste raňajkovali…skrátka spomeňte si na udalosti dňa krôčik po krôčiku až do momentu introspekcie.
Toto sa samozrejme mnohým nechce, pretože je to namáhavé a zrazu si uvedomíte, že si mnohé veci z toho ani nepamätáte. Toto vedie k uvedomeniu, koľko vecí robíte automaticky bez toho, žeby ste nad tým vôbec premýšľali.
Ale poďme ďalej:
Dajme tomu, že ste sa v ten deň pohádal s partnerkou. Predstavte si tú situáciu a snažte sa ju vidieť ako nezaujatý divák. Pokúste sa situáciu predstaviť najdokonalejšie ako to len dokážete vrátane okolia v ktorom sa to odohralo. Týmto sa zároveň rozvíjate vo vizualizácii.
Akonáhle uvidíte pred sebou scénu v ktorej sa vyhrotila situácia, pozorne si prehrajte celú scénu. Buďte iba pozorovateľ! Nehodnoťte, iba pozorujte! Všímajte si ako sa tvárila partnerka pri vašich slovách. Všímajte si jej mimiku, gestá. Uvedomte si, čo sa dialo. Povedzte si: toto sa mi nepáčilo, bolo to celé zle a cítil som sa zle. Ale nemal som reagovať rovnako.
Vtedy sa ozve Váš egoizmus, ktorý povie: „ ALE TY SI MAL PRAVDU, LEBO ONA ….!!!!“
A vtedy musíte zareagovať a povedať: „TY NIE SI JA! Teraz budeš ticho, chcem vidieť situáciu ako sa stala. Teraz rozhodujem JA.“
Zrazu si uvedomíte, že ste mnoho vecí v danej situácii nevideli, alebo ste si ich neuvedomili. Uvedomíte si aj svoje skutočné reakcie a reakcie partnerky. Zistíte, že obaja ste ublížení. Na základe introspekcie sa naučíte nahliadať na veci úplne iným spôsobom.
Postupom času sa stanete uvedomelejším a kľudnejším. A hlavne zistíte, že Vaša zmena bola akási prirodzenejšia a vôbec nie hraná, alebo nútená
Autorka: Tatiana Zaťková